۵ روش پرورش خلاقیت در تیم روابط عمومی و بازاریابی

اگر تا کنون به مشخصات شغلی مورد نیاز برای جایگاه بازاریابی یا روابط عمومی شرکت‌ها دقت کرده باشید حتما متوجه شده‌اید که خلاقیت همواره به عنوان یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های شخصیتی برای این افراد ذکر میشود و البته جای تعجبی هم وجود ندارد، چرا که خلاقیت همان چیزی‌ست که میتواند شما را از سایر رقیبان متمایز کند، باعث پیروزی شما در مسابقات شود، باعث کسب جوایز شود و همچنین خلاقیت میتواند تفاوت میان یک کمپین متوسط و یک کمپین همه‌گیر را مشخص کند. با اینکه برخی از افراد به صورت ذاتی از ذهن خلاق‌تری برخوردار هستند، اما بالاتر از هرچیز خلاقیت یک نوع طرز فکر است که با توجه به تجربیات، میتوانید آن را به تیم خود تزریق کنید. در ادامه به چگونگی انجام این روند خواهیم پرداخت.

۱. مطالعه کنید، تماشا کنید و دنبال کنید. 

تیم خود را به مطالعه‌‌ی نمونه‌های موردی، دنبال کردن افراد خلاق در شبکه‌های اجتماعی، خواندن مجلات و روزنامه‌ها و به اشتراک گذاری اطلاعات مفید با یکدیگر تشویق کنید. وبسایت جشنواره شیر طلایی کن یکی از بهترین منابع برای مطالعه است که میتوانید از طریق آن به اطلاعات و محتواهای برندگان دوره‌های پیشین دست پیدا کنید. 

بهترین ایده‌ها، معمولا به صورت ناگهان و از روی هوا به وجود نیامده‌اند، بلکه بسیاری از آنها بر مبنای کمپین‌هایی که پیش از آنها وجود داشته و توانایی منطبق شدن با بازارهای دیگر را نیز داشته ارائه شده اند.

۵ روش پرورش خلاقیت در تیم روابط عمومی و بازاریابی - آژانس تبلیغاتی ربیک 3
۵ روش پرورش خلاقیت در تیم روابط عمومی و بازاریابی - آژانس تبلیغاتی ربیک 2
۲. در مورد همه‌چیز کنج‌کاو باشید. 

کنجکاوی همواره خلاقیت را به دنبال خواهد داشت. تیم خود را تشویق کنید تا همواره در مورد چیزهایی که باعث بهتر شدن یک کمپین میشود سوال بپرسند و مسائل را از منظر متفاوتی بررسی کنند. 

هنری فورد، مخترع معروف آمریکایی میگفت: «اگر از آنها میپرسیدم چه چیز میخواهند، آنها میگفتند اسب‌های سریع‌تر». اما کنجکاوی او در مورد سایر شیوه‌های حمل و نقل بود که او را به یکی از معروفترین مخترعان جهان تبدیل کرد.

۳. با تأمین کنندگان خلاق کار کنید. 

اطراف خود را از تامین‌کنندگان، فریلنسرها‌، مشاوران و متخصصان خلاق پر کنید. دسترسی تیم شما به دیگران میتواند یک نگاه جدید را به پروژه‌ها اضافه کند و در نتیجه به دستیابی به ایده‌ها و مفاهیم جدید کمک کند.

۴. به تاثیر محیط اطراف خود آگاه باشید. 

نمیتوانید از تیم خود انتظار ایده‌های نبوغ آمیز و خلاقانه داشته باشید وقتی که هر روزشان بر روی یک میز و با خیره شدن به نمایشگر کامپیوتر سپری میشود. کارمندان خود را تشویق کنید تا پیش از جلسات طوفان فکر کمی استراحت کنند و هوای تازه بخورند یا حتی بهتر از آن میتوانید کل جلسه را بیرون از شرکت برگزار کنید.

۵. انعطاف پذیری را ترویج دهید. 

کمپانی‌هایی مثل گوگل و فیسبوک «اوقات فراغت برنامه‌ریزی شده» را به عنوان روشی برای ارتقای خلاقیت معرفی کرده‌اند که مطابق گزارش‌ها در خلق چیزهایی مانند جیمیل و گوگل ارث نتیجه‎‌ی آشکاری داشته است. برای بسیاری از ما دادن اوقات فراغت نامحدود به کارمندان یک گزینه به حساب نمی‌آید اما این اصل همچنان قابل پیاده‌سازی‌ است. ارائه یک سیاست انعطاف پذیر در محل کار که در آن کارمندان می توانند از راه دور کار کنند و ساعات کاریشان را خودشان اتخاذ کنند، می تواند این خلاقیت را در آنها ایجاد کند.

۵ روش پرورش خلاقیت در تیم روابط عمومی و بازاریابی - آژانس تبلیغاتی ربیک 5
۵ روش پرورش خلاقیت در تیم روابط عمومی و بازاریابی - آژانس تبلیغاتی ربیک 4

خلاقیت بدون شک یکی از مهمترین ویژگیهای شخصیتی است که ما در حرفه‌ی روابط عمومی و حرفه‌‌ی بازاریابی به دنبال آن هستیم. با این حال، اغلب تصور
 می شود که شما آن را دارید یا ندارید، که مطمئنا فقط اینطور نیست. 

با ایجاد تغییر در محیط کار خود، کار با تأمین کنندگان خلاق و تشویق تیم خود برای کنجکاوی در هر کاری، می توانید در القای ذهنیت خلاق به تیم خود کمک کرده و شروع به تولید ایده‌‌‌هایی کنید که جوایز را درو میکنند و در رقابت‌ها به طور هوشمندانه‌ای پیشی میگیرند.

 

منبع: https://www.prdaily.com/5-ways-to-foster-creativity-in-your-pr-and-marketing-team/

مباحث مرتبط: بازاریابی