کمپین‌های موفق بازاریابی و آنچه به ما آموختند

برای داشتن یک بازاریابی موفق در هر زمینه‌ای ابتدا باید نیازهای مصرف‌کنندگان را درک کرده و سپس استراتژی ای را خلق کنیم که بتواند به این نیازها پاسخ بدهد. اما مسئله اینجاست که روش‌های بازاریابی دائما در حال تغییر و پیشرفت‌اند و همگام کردن خود با این تغییرات کار بسیار دشواری‌ست. روشی که تا چندماه پیش روش محبوبی تلقی می‌‌شده ممکن است امروز از مد افتاده به نظر برسد. هرچند امروزه هنوز یک استراتژی وجود دارد که مدت زیادیست در میان روش‌های محبوب بازاریابی در جایگاه خوبی باقی مانده، به طوری که امروزه نادیده گرفتن آن برای شرکت‌ها با دشواری همراه است و این روش، استراتژي بازاریابی محتوایی‌ست.

کمپین‌های موفق بازاریابی و آنچه به ما آموختند 1

هدف اصلی بازاریابی محتوایی دادن آگاهی به مشتریان اصلی و بالقوه و درگیر نگه داشتن آنهاست. این یک روش برای نشان دادن تخصص و دانش شما در مورد تجارت و صنعت به افرادی است که برای تجارت شما اهمیت دارند و همچنین یک روش موثر برای ترغیب کردن مشتریان بالقوه برای آزمایش کردن و خرید محصول یا خدمات شما. توانایی استفاده دوباره و به چرخه برگرداندن اطلاعات برای استفاده در روش‌های بازاریابی جایگزین، بازاریابی محتوا را به یک دارایی ارزشمند برای هر سازمانی تبدیل می‌کند. به عنوان مثال، پست وبلاگ یا هر محتوای دیگری که برای برند یا سازمان شما تولید شده و در وب‌سایتتان قرار داده شده می‌تواند در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی نیز به اشتراک گذاشته شود تا مجموعه جدیدی از مشتریان بالقوه را به خود جذب کند. محتواهای قدیمی تولید شده همچنین قابلیت استفاده دوباره در بسیاری موارد دیگر از جمله ارائه‌ها، گزارش‌ها و… را دارند که ارائه‌ی چندین روش گوناگون بازاریابی را تنها با یک محتوا امکان‌پذیر می‌کند و این ویژگی‌ها همگی نشان‌ از قدرتمند بودن بازاریابی محتوایی دارند. این دو نمونه موردی نشان می‌دهند که چگونه دو شرکت مختلف از استراتژی‌های مختلف بازاریابی محتوا برای دستیابی به موفقیت و رشد در کمتر از یک سال استفاده کرده‌اند.

نمونه‌ی موردی اول: HotPads چگونه با استفاده از محتوای اورجینال ترافیک وبسایت خود را ۴۰۰۰ درصد افزایش داد. 

چالش:
HotPads با داشتن کمتر از ۴۰۰ بازدیدکننده‌ی وبلاگ در هرماه نیاز به ایجاد یک بازبینی اساسی در تولید محتوا بود به صورتی که محتوای ایجاد شده بتواند بازدیدکنندگان را به تعامل وادارد و باعث بازگشت دوباره‌ی مخاطبان شود. هات‌پد تصمیم گرفت به استفاده از محتوای اورجینال روی بیاورد و برای رسیدن به اهداف خود برای رشد بیشتر از استفاده از محتوای پولی و تبلیغاتی چشم‌پوشی کند. 

استراتژي:
هات‌پد برای تولید و انتشار محتوای اورجینال و داستان محور بر روی وبسایت خود به تولیدکنندگان محتوا متوسل شد. آنها کار خود را بر روی استخدام ژورنالیست‌ها و نویسندگان باکیفیت برای ارائه‌ی محتوای بهتر متمرکز کردند. 

نتیجه: 
        • افزایش ۴۰۰۰ درصدی ترافیک در ۷ ماه
        • ارائه‌ی ۲۷۰ مقاله‌ی اورجینال در کمتر از یک سال 

برداشت:
هیچ‌گاه قدرت محتوای اورجینال را دست کم نگیرید. هات‌پد از داستان‌نویسی برای رساندن پیام خود به افراد مناسب استفاده کرد و مخاطبانی ایجاد کرد که با فعالیت خود به رشد آنها و تبدیل شدن به سایت محبوبی که امروزه می‌شناسیم کمک کردند. این نمونه‌ی موردی از بازاریابی محتوایی نشان می‌دهد که چرا کمپانی‌ها برای افزایش ترافیک وبسایت خود باید به جای تمرکز بر روی محتوای تبلیغاتی، توجه خود را به تولید محتوای اورجینال سوق دهند. استفاده از محتوای تبلیغاتی نیز می‌تواند یک استراتژی باشد اما عامل غالب در هر کمپین بازاریابی باید محتواهای اروجینال باشند.

کمپین‌های موفق بازاریابی و آنچه به ما آموختند 2
کمپین‌های موفق بازاریابی و آنچه به ما آموختند 3
کمپین‌های موفق بازاریابی و آنچه به ما آموختند 4

نمونه موردی دوم: «Perceptions of Perfection» همه‌گیر می‌شود 

چالش:
Superdrug به دنبال ایجاد کمپینی بود تا بتواند توجهات بیشتری را به مسائل و مشکلات مربوط به شکل ظاهر و اندام اشخاص، مخصوصا زنان و تاثیرات ماندگار پیرامون این مشکلات جلب کند. هدف این کمپین ارائه‌ی آگاهی از منابع در دسترس برای تمام افرادی بود که با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. همچنین این یک موضوع بسیار حساس بود که برای تاثیرگذاری نیاز بود تا به خوبی به آن رسیدگی شود. 

استراتژي:
طراحان گرافیک از ۱۸ کشور مختلف استخدام شدند و به همگی آنها یک وظیفه‌ی ساده محول شد، وظیفه‌ی آنها این بود که یک عکس یکسان از یک مدل را به وسیله‌ی فتوشاپ ادیت کرده و او را با توجه به معیارهای زیبایی کشور خود جذاب جلوه دهند. نتایج کار آنها به عنوان بخشی از کمپین به اشتراک گذاشته شد تا تفاوت‌های گسترده در معیارهای زیبایی در سراسر جهان را به مردم نشان دهد. 

نتیجه:
        • نزدیک به ۶۰۰ بار بازنشر در سایت‌های مختلف از جمله وبسایت‌های بزرگی مانند بازفید و هافینگتون پست و همچنین پوشش خبری گسترده در رسانه‌های بین‌المللی
        • نزدیک به ۱ میلیون بار به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
        • ستایش شدن توسط چندین سلبریتی مشهور 

برداشت:
متوسل شدن به احساسات به شیوه‌ای که برای مخاطبان شما قابل تأمل باشد یکی از روش‌های موثر برای ایجاد ارتباط و تشویق مخاطبان به تعامل داشتن است. همچنین احساسات یکی از عوامل کلیدی برای همه‌گیر شدن یک محتواست. این یکی از بهترین نمونه‌های موردی در بازاریابی محتواست، زیرا شامل موضوعی‌ می‌شود که پرداختن به آن دشوار است. مدیریت احساسات انسانی می‌تواند بسیار سخت باشد. استراتژی به کار رفته در این کمپین در کمال سادگی، کاملاً برنامه‌ریزی شده و نوآورانه بود. درصد زیادی از زنان سراسر دنیا با مشکل نارضایتی از تصویر بدن خود روبرو هستند. شما باید خود را به جای آنها گذاشته و مشکل را از دیدگاه آنها ببینید تا بتوانید احساسات و عواطف آنها را درک کنید. این استراتژی از بسیاری جهات درخشان بود.

کمپین‌های موفق بازاریابی و آنچه به ما آموختند 5
انواع شیوه‌های بازاریابی دیجیتال در یکی خلاصه شده‌اند 

بازاریابی دیجیتال انواع گوناگونی دارد و تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام‌یک از آنها با نیازها و اهداف کنونی کسب و کار شما همخوانی بیشتری دارد کاملا به عهده‌ی خودتان است. کسب و کارهایی که به دنبال افزایش ترافیک جست‌وجو و بازدید وبسایت خود هستند می‌توانند از تکنیک‌های SEO و PPC برای ارتقای رتبه‌ی خود در موتورهای جست‌وجو بهره ببرند. افزایش آگاهی در مورد برند و امکان دسترسی به آن با ایجاد ارتباط در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از یک پلتفرم مناسب برای الگوی کسب‌وکار شما امکان‌پذیر است. همچنین با استفاده از یک روش بازاریابی تأثیرگذار که توانایی بالا بردن سطح تعامل مشتریان را داشته باشد، می‌توانید فروشتان را افزایش داده و سود بیشتری کسب کنید. تمامی این استراتژی‌های متنوع بازاریابی دیجیتال برای دستیابی به اهداف مختلف بازاریابی ایده‌آل هستند. با این حال، بازاریابی محتوا از همه‌ی آنها بهتر است زیرا می‌تواند به شما کمک کند تا همه‌ی این روش‌ها را بر روی یک پلتفرم پیاده کنید و باعث هم‌افزایی آنها شود.

چه چیز بازاریابی محتوایی را تا این حد تطبیق‌پذیر می‌کند؟ 

بازاریابی محتوایی بدون شک یکی از تطبیق‌پذیر‌ترین شیوه‌ها در میان انواع استراتژي‌های بازاریابی دیجیتال است. از نتایج آن می‌توان برای مدت طولانی‌تری بهره‌مند شد زیرا مزایای آن در طی یک دوره زمانی افزایش می‌یابد. 

کمپین‌های موفق بازاریابی و آنچه به ما آموختند 6
با توجه به راحتی در تولید و انتشار محتوا، نسبت به سایر شیوه‌های بازاریابی تمامی شرکت‌ها می‌توانند از استراتژي بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکار خود بهره ببرند. همچنین محتوای تولید شده با داشتن قابلیت بازنشر در رسانه‌های دیگر امکان بازاریابی با استفاده از محتواهای قدیمی‌تر را نیز به شیوه‌های گوناگون امکان‌پذیر می‌کند. بازاریابی محتوا همچنین یکی از بهترین ابزارها برای هدایت تولید است. برای شما هزینه‌ی به مراتب کمتری نسبت به بازاریابی سنتی دارد و می‌تواند منجر به تولید سه برابری شود.