چقدر در رسانه‌های اجتماعی وقت می‌گذاریم؟

در سال ۲۰۱۷ هزینه‌ی تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی در سطح جهانی نزدیک به ۳۶ میلیارد دلار برآورد شد که در این میان آمریکا و کانادا بیشترین سهم را به خود اختصاص داده بودند. درسال ۲۰۱۵ زمان سپری شده در اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند (نه لزوما شبکه‌های اجتماعی) توسط مصرف کنندگان آمریکایی از زمان سپری شده برای تماشای تلویزیون فراتر رفت. رشد در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی برتر همچنان رو به افزایش است و هرکدام از این شبکه‌ها با افزودن قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید در حال بهتر شدن و رقابت برای کسب زمان سپری شده‌ی بیشتر توسط کاربران خود می‌باشند (به طور مثال قابلیت لایو در فیسبوک و افزودن استوری در اینستاگرام).
به این ترتیب نه تنها تعداد افراد استفاده کننده از شبکه‌های اجتماعی در حال افزایش است بلکه این افزایش با بیشتر شدن زمان روزانه‌ی سپری شده توسط افراد در شبکه‌های اجتماعی نیز همراه است. تنها در مورد مجموعه برنامه‌های متعلق به فیسبوک (شامل فیسبوک، اینستاگرام و مسنجر و بدون در نظر گرفتن واتس‌اپ) کاربران این برنامه‌ها به طور میانگین روزانه ۵۰ دقیقه از زمان خود را به استفاده از این برنامه‌ها اختصاص می‌دهند. برای نشان دادن میانگین زمان سپری شده توسط افراد در شبکه‌های اجتماعی، زمان صرف شده در محبوب‌ترین رسانه‌های اجتماعی روز را حساب کرده و این رقم را در طول زندگی افراد پیشبینی کرده‌ایم.

چه میزان از عمر خود را در رسانه‌های اجتماعی سپری میکنیم؟

مقدار زمان و رشد استفاده از شبکه‌های اجتماعی دائما در حال تغییر است، برای مشاهده‌ی نحوه محاسبه و منابع استفاده شده میتوانید به انتهای متن مراجعه کنید

آمار استفاده از شبکه‌های اجتماعی:

در میان محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماهی امروز دنیا، میانگین زمان روزانه‌ی سپری شده توسط افراد در هر شبکه به شرح زیر است:
یوتیوب: ۴۰ دقیقه
فیسبوک: ۳۵ دقیقه
اسنپ‌چت: ۲۵ دقیقه
اینستاگرام: ۱۵ دقیقه
توییتر: ۱ دقیقه

که در طول مدت زندگی این میزان به صورت زیر برآورد میشود:
یوتیوب: ۱ سال و ۱۰ ماه
فیسبوک: ۱ سال و ۷ ماه
اسنپ‌چت: ۱ سال و ۲ ماه
اینستاگرام: ۸ ماه
توییتر: ۱۸ روز

که با توجه به مجموع این مقدایر، به طور میانگین ۵ سال و ۴ ماه از زندگی افراد صرف وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی میشود.

در رسانه‌های اجتماعی وقت می‌گذاریم؟ 2
در رسانه‌های اجتماعی وقت می‌گذاریم؟ 3

بعد از زمانی که صرف تماشای تلویزیون میشود، زمان سپری شده در شبکه‌های اجتماعی از اغلب فعالیت‌های معمول روزانه بیشتر است.

این در حالی است که با وجود بیشتر بودن آمار تماشای تلویزیون، در سال ۲۰۱۶ برای نخستین بار هزینه‌ی تبلیغات در فضای مجازی از هزینه‌ی صرف شده برای تبلیغات تلویزیونی پیشی گرفت.

بدون در نظر گرفتن شبکه‌های اجتماعی، زمان سپری شده برای فعالیت‌های معمول روزانه با توجه به آمار اداره‌ی کار به شرح زیر است:

شبکه‌های اجتماعی: ۵ سال و ۴ ماه
خوردن و آشامیدن: ۳ سال و ۵ ماه
بهداشت شخصی: ۱ سال و ۱۰ ماه
معاشرت: ۱ سال و ۳ ماه
شست‌وشو: ۶ ماه

روش محاسبه‌ی زمان سپری شده

برای محاسبه میانگین زمان اختصاص داده شده به هر رسانه اجتماعی در طول روز از اطلاعات comscore در سال 2016 و اطلاعات شرکت‌های سازنده‌ی این رسانه‌های اجتماعی استفاده شده است.

برای این اینفوگرافیک (زمان واقعی مصرف شده در رسانه های اجتماعی و فعالیت های دیگری که در اینجا آورده شده ممکن است با توجه به میزان فعالیت‌های هر فرد کمتر یا بیشتر باشد) ما این اعداد را به کار گرفته و زمان کلی صرف شده برای این فعالیت ها را در مقیاس طول عمر 66 سال (از 13 تا 79 سالگی) محاسبه کرده‌ایم.

برای فعالیت های دیگر مانند تماشای تلویزیون و برقراری ارتباط اجتماعی نیز همین کار را انجام دادیم.

برای بقیه فعالیت ها مثل غذا خوردن و نوشیدن مبنای محاسبه را میانگین طول عمر 79 سال قرار داده‌ایم.