دلایل موفقیت و شکست برندها در داستان‌‌گویی - آژانس تبلیغاتی ربیک

جذب مخاطب برای هر برند یک امر حیاتی محسوب میشود. ما در حال گذراندن یک مقطع اساسی در تاریخ جهان هستیم و با این حال هنوز شدیدا به نمودارها و جدول‌های طاقت‌فرسا و ارائه‌های طولانی وابستگی داریم و این وابستگی نیز در اغلب اوقات ما را به سمت شکست در زمینه‌ی فروش هدایت میکند. 

راه حل این مسأله ساده به نظر میرسد: داستان‌ها. برندها براساس قدرت داستان‌گویی و حول محور داستان‌‌هایشان ساخته شده و بزرگ میشوند. توانایی‌ها برای انجام این کار در طی سالیان گذشته رشد چشمگیری داشته است و البته افراد زیادی نیز در حوزه‌ی صنعت از قدرت داستان‌ها به نفع خود استفاده کرده‌اند. 

در حقیقت امروزه حتی آشپزها هم برای تعریف کردن از غذای خود به قصه‌گویی روی می‌آورند. با این حال هنوز دلایلی وجود دارد که چرا باید درباره‌ی این موضوع صحبت کنیم. قصه‌گویی، اگر به روش صحیح انجام شود عمل خواهد کرد! 

تحقیقات نشان می دهد که داستان ها در قسمت‌های عمیقی از مغز ما تأثیر میگذارند.

چه چیزی باعث تاثیرگذاری یک داستان میشود؟ 

پاسخ این سوال در درک این موضوع است که داستان ها در مورد مدیریت تهدیدها هستند. تا چندی پیش در صنعت تبلیغات نیاز مبرمی به داستان‌گویی حس نمیشد. زمانی که با چاپ یک برگه‌ی تبلیغاتی و یا یک تبلیغ تلویزیونی ۳۰ ثانیه‌ای میشد خلاقیت را منتقل کرد و به تبع آن متقاعد کردن تیم‌ها برای باور داشتن به تاثیر ایده‌های خلاقانه نیز آسان بود. 

ما در جهانی زندگی می کنیم که فناوری‌های دیجیتال اخبار و اطلاعات را با سرعت نور منتقل میکنند. بنابراین ایده‌های بد یک تهدید جدی برای کسب و کار ما محسوب میشوند و به محض اینکه شخصی یکی از آن‌ها را میشنود شروع به ارزیابی خطرات آن میکند. آیا این موضوع کارش را تهدید میکند؟ در توانایی او برای غذا خوردن تاثیر میگذارد؟ همچنین در تأمین غذای فرزندانش؟ در حفظ جایگاه اجتماعی‌ یا پرداخت قبوض خدمات درمانی‌اش چطور؟

متأسفانه، بیشتر افراد ارائه‌دهنده ایده با درخواست های منطقی به این چالش پاسخ می دهند و این موضوع نیز قابل درک است زیرا تصمیمات تجاری باید منطقی باشند.

دلایل موفقیت و شکست برندها در داستان‌‌گویی - آژانس تبلیغاتی ربیک 2
چرا داستان‌ها در شنیده شدن شکست میخورند؟ 

به عنوان یک کسب و کار ما تمایل داریم تا داستان‌هایمان را بارها و بارها بازگو کنیم. هنگامی که میخواهیم با استفاده از ارائه‌های طولانی پاورپوینت با مقدار زیادی اطلاعات و نمودارهای دقیق و تجزیه و تحلیل‌های پیشرفته هوشمندی خود را نمایش دهیم در واقع درحال خلق یک تهدید هستیم. زیرا این اطلاعات از نظر احساسی جذاب نیستند و همچنین ذهن شنونده نیاز دارد تا میزان زیادی از اطلاعات گسترده ولی ناکارآمد را پردازش کند. 

اگر هدف شما تلاش کردن برای رسیدن به خلق یک برند جذاب است، باید تیم خود را تشویق کنید تا بر روی ایده‌های بی مانند و جدید کار کنند. تحقیقات و داده‌ها بخش مهمی از مرحله‌ی ایده‌پردازی هستند اما برای ساخت یک ایده‌ی هیجان‌انگیز و همسو با کسب و کار شما کافی نیستند.

دلایل موفقیت و شکست برندها در داستان‌‌گویی - آژانس تبلیغاتی ربیک 3

ایده های عالی به تنهایی کافی نیستند. بلکه ما باید در طول ارائه‌هایمان داستان های جذاب و جالبی را بازگو کنیم که یک ارتباط عاطفی میانمان ایجاد میکنند.