داستان گویی های موفق در دنیای برندها - قسمت دوم - آژانس تبلیغاتی ربیک

برندهای موفق می‌‌دانند که چگونه از داستان‌ها برای رساندن واضح‌‌تر پیامشان استفاده کنند و همچنین این را نیز می‌‌دانند که داستانگویی یکی از قدرتمند‌ترین شیوه‌ها در بازاریابی محسوب می‌‌شود. 

چرا داستان‌ها؟ 

۱- زیرا داستان‌ها بزرگ‌‌ترین اسلحه‌ی ما برای مبارزه در یک بازار شلوغ محسوب می‌شوند. 

۲- زیرا اطلاعات را به شیوه‌‌ای دسته‌بندی می‌کنند که مردم برای شنیدنشان اشتیاق داشته باشند. 

۳- زیرا داستان‌ها قدرتمند‌‌ترین ابزار برای تاثیر گذاشتن بر ذهن انسان‌ها محسوب می‌شوند. 

به زبان ساده می‌توان گفت: داستان‌ها در بازاریابی همانند فیلترهایی هستند که به ما امکان می‌دهند پیاممان را ساده‌تر کنیم. 

بنابراین مردم می‌توانند ما را ببینند، صدایمان را بشنوند و درکمان کنند. 

باهم نگاهی بیاندازیم به ادامه‌ی معرفی برندهای معروف و داستان‌های آنها

۳- تسلا 

هنگامی که خودروی مدل اس تسلا به بازار عرضه شد یک وظیفه اصلی بر عهده داشت و آن روایت داستانی بود که در چشم بسیاری از عاشقان ماشین‌های لوکس، ماشین‌های فعلی آنان را کهنه و از رده خارج شده جلوه میداد. 

به این معنا که گویی دیگر داشتن یک ماشین لوکس به اندازه کافی سرگرم کننده نبود و ارزش نمایش دادن و پز دادن نداشت.

تسلا مشتریان خود را به عنوان پذیرندگان اولیه و گیک‌های تکنولوژي جسوری معرفی میکند که به محیط زیست نیز اهمیت میدهند. تسلا داستانی را روایت میکند که از بسیاری از جهات نسبت به داستان صاحبان ماشین‌های لوکس برتری دارد. از جمله در بخش کارایی. 

داستان گویی های موفق در دنیای برندها - قسمت دوم - آژانس تبلیغاتی ربیک 2

داشتن یک ماشین لوکس شأن و مقام شما را به عنوان یک فرد باهوش و ثروتمند که به وضوح از هوش بالاتر و ثروت بیشتری نسبت به دیگران برخوردار است، افزایش نمی‌دهد. 

صاحب این ماشین لوکس احتمالا شب قبل را در حالی به خواب رفته که از داشتن یک ماشین براق و نو و پیشرفته در گاراژ خوشحال بوده. یک ماشین ایمن،کارا و ارزشمند. و سپس هنگامی که از خواب بیدار می‌شود متوجه می‌شود که این داستان دیگر حقیقت ندارد. 

تسلا متوجه شد که هیچکدام از ۵۰ هزار نفر اولی که خودروی تسلا را می‌خرند در حقیقت نیازی به ماشین ندارند و احتمالا هم اکنون نیز خودروی مناسبی برای خود دارند. 

بنابراین ایلان ماسک اتوموبیلی خلق کرد که داستانی را که پیش از این عده‌ای برای خود تعریف می‌کردند نغییر داد. 

در حال حاضر داشتن یک خودروی تسلا باعث می‌شود که شما یک گیک تکنولوژي پیشرو و طرفدار محیط زیست به نظر برسید. آنها از شما یک قهرمان می‌سازند.

داستان گویی های موفق در دنیای برندها - قسمت دوم - آژانس تبلیغاتی ربیک 3

۴- نایکی 

از زمان تاسیس این کمپانی در سال ۱۹۷۱، نایکی یک ماموریت دارد: الهام بخشیدن و نوآوری برای تمام ورزشکاران در سرتاسر جهان. 

نایکی داستانی را روایت می‌کند که در آن هرکسی که صاحب یک بدن باشد یک ورزشکار است و شما برای گرفتن این لقب نیازی به ستاره بودن در زمین‌های ورزشی و ورزشگاه‌ها ندارید.

چه چیزی یک ورزشکار را تعریف می‌کند؟ هم‌بنیانگذار نایکی، بیل بوئرمن یک بار گفته بود: «اگر شما یک بدن دارید، شما یک ورزشکارید». 

نایکی به ورزش به چشم یک زبان جهانی نگاه می‌کند که فراتر از فرهنگ‌ها، مرزها و موانع است. و اینگونه است که نایکی به داستان‌گویی روی می‌‌آورد. داستان نایکی بر اساس یک کهن الگوی قهرمانی استوار است. 

اما مخاطبانش علیه یک نیروی مخالف بیرونی مبارزه نمی‌کنند. زیرا نایکی می‌داند که دشمن اصلی ما که باید با آن مبارزه کنیم در درون خود ما قرار دارد. آن بخشی از ما که دوست دارد به جای دویدن و ورزش کردن بر روی کاناپه لم بدهد. آن بخشی از ما که ترجیح می‌دهد به جای بیدار شدن و رفتن به باشگاه، زنگ ساعت را خاموش کرده و بخوابد. 

این چیزی است که می‌‌توانیم به طور جهانی با آن ارتباط برقرار کنیم و یک درد عاطفی مشترک و عمیق برای ما محسوب می‌‌شود. 

آیا ما می‌خواهیم آرزوهایمان را دنبال کنیم؟ شعار اصلی نایکی یعنی just do it (فقط انجامش بده) به بهترین شکل ممکن این پیام را در بر می‌گیرد. 

نایکی به شما این انگیزه را می‌دهد که به بیرون بروید و کاری را انجام دهید. آنها کاری می‌کنند که شما احساس پیروزی کنید.