تحلیل تکنیکال و ویژه بیمه ملت - آژانس تبلیغاتی ربیک
سرمقاله

بازار سهام در هفته گذشته و دقیقا مطابق با تحلیلها، هفتهای در مجموع سبز را تجربه کرد. در تحلیل منتشر شده در هفته گذشته به این موضوع که هفتهای نوسانی ولی در مجموع مثبت را داریم اشاره کرده بودیم که دقیقا مطابق با تحلیل ارائه شده، شاهد هفتهای نوسانی ولی در مجموع مثبت و سبز بودیم. با توجه به رسیدن شاخص کل به سطوح حمایتی خود و همچنین جذابیت قیمتی در بسیار ی از صنایع، شاهد ورود پول نسبتا پرقدرتی به بازار بودیم و همین موضوع نیز سبب شده است که در دو هفته اخیر، بازار ی در مجموع سبز را تجربه کنیم. ورود این حجم از پول در کنار کاهش تمایل به فروش سهام توسط سهامدارن سبب شده است که بازار نسبت به روند نزولی شدید ایجاد شده در 4 ماهه گذشته، وضعیت بهتر ی پیدا کند . ترس ناشی از اثرات شیوع ویر وس کرونا و نبود راهکار ی مناسب برای مقابله با آن سبب شده بود چشمانداز رشد اقتصاد جهانی روشن نباشد و همین موضوع با تاثیرگذار ی رو ی سطح فعالیت شرکتها، سبب کاهش تقاضا و بنابراین کاهش قیمت بسیار ی از کامادیتیها شده بود. همزمان با ارائه اخبار مثبت منتشر شده توسط شرکتهای دارویی مبنی بر ساخت وا کسن کرونا و همچنین پیروز ی بایدن و ایجاد جو روانی مثبت در زمینه کاهش تنش بین کشورهای مختلف، شاهد افزایش قیمت ا کثریت کامادیتیها از جمله نفت خام بودیم. انتشار اخبار جذاب مربوط به آزمایشات موفقیت آمیز در زمینه وا کسن کرونا سبب ایجاد خوشبینی بسیار ی بین فعالان بازار شد که این خوشبینی خود را در رشد قابل توجه در قیمت نفت نشان داد. اخبار مربوط به ساخت وا کسن کرونا توسط شرکت دارو ساز ی فایزر آمریکا و بیونتک آلمان و همچنین صحبتهایی در خصوص توافق اوپک، زمینهساز افزایش دوباره و افزایش قیمت نفت برنت و WTI به بالا ی 45 دلار به ازای هر بشکه شد. در روز سهشنبه، قیمت نفتخام در معاملات فیوچرز، به دنبال اميدواري به بهبود تقاضاي سوخت با ارائه سومين وا کسن اثربخش ويروس کرونا و همچنين آغاز فرآيند انتقال قدرت به جو بايدن، رئيس جمهور منتخب ايالات متحده آمريکا، به بيشترين ميزان ممکن از ماه مارس تا کنون افزايش يافت. بدین ترتیب، قیمت نفتخام برنت در بازار بورس لندن برای تحویل در ماه ژانويه با افزايش 80 / 1 دلاري نسبت به روز دوشنبه با قیمت 86 / 47 دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفتخام سبک آمریکا در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با افزايش 85 / 1 دلاري در سطح 91 / 44 دلار در هر بشکه تسویه شد. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفتخام برنت نسبت به نفتخام WTI برای ماه ژانويه به 07 / 2 دلار به ازاء هر بشکه رسید. در روز سهشنبه قيمتهاي نفتخام حدود ۴ درصد افزايش يافتند و در مورد هر دو نفتخام شاخص برنت و WTI در سطح بالاترين ميزاني که در ۵ مارس داشتند، تسويه شدند.

 گردآورنده: دکتر محسن تارتار

شرکت AstraZeneca در روز دوشنبه اعلام کرد که وا کسن کوويد- ۱۹ توليدي توسط اين شر کت در آزمايشهاي ابتدايي ۷۰ درصد اثربخشي داشته که ميتواند تا ۹۰ درصد نيز ارتقاء يابد. اين وا کسن، سومين وا کسن مؤثري است که پس از نتايج مثبت وا کسنهاي توليدي فايزر-بيون تک و مدرنا معرفي شده است. گرچه وا کسن تا چند ماه آينده در دسترس عموم نخواهد بود، که به معناي تداوم محدوديت مسافرت و ساير فعاليتها تا سال آتي جهت کنترل شيوع بيماري است. به گفته John Kilduff يکي از مؤسسان Again Capital در نيويور ک، وضعيت بازار نفت و فرآوردههاي نفتي به وا کسن وابسته است و تا زمان پايان همهگيري بيماري، بازار با کاهش تقاضا و مازاد عرضه مواجه خواهد بود. در ماه مارس، همهگيري ويروس کرونا و جنگ قيمتي بين عربستان سعودي و روسيه منجر به کاهش شديد قيمتهاي نفت گرديد. پس از آن گروه اوپک پلاس جهت حمايت از قيمتها در مورد کاهش تاريخي توليد توافق کردند. پيشبيني ميگردد که گروه اوپک پلاس پس از مذا کرات فني در هفته جاري، در نشستي در تاريخ ۳۰ نوامبر الي ۱ دسامبر در مورد تمديد کاهشها تا سال ۲۰۲۱ تصميمگيري رسمي نمايند. تصمیم گرفته شده در این جلسات، بر رو ی قیمت نفت تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. در صورت ادامهدار بودن توافق مبنی بر عدم افزایش تولید توسط اعضای اوپک و همچنین سایر کشورهای حاضر در اوپک پلاس، میتوان به افزایش قیمتها و نزدیک شدن به قیمتهای نفت در سال گذشته امیدوار بود . 

از مهمترین اتفاقات مرتبط با بازار سرمایه در هفته گذشته میتوان به برآیند مثبت شاخص کل در مجموع کل هفته گذشته اشاره نمود. بعد از حدود 4 ماه ریزش در بازار، این دومین هفته مثبت متوالی بازار در این چند ماه محسوب میگردد. این مثبت بودنها سبب ایجاد امید بین خیل عظیمی از سهامداران ناامید میگردد. البته شایان ذکر است که کما کان امید به بازار هنوز به میزان امید سهامداران در ابتدای سال جار ی برنگشته است و برای برگشت این امید به میزان ابتدای سال، نیاز به تداوم این روند رو به رشد )البته به صورت مدیریت شده( برای چندین هفته متوالی داریم. علل زیاد ی برای این مثبت شدن بازار وجود دارد که از مهمترین آنها میتوان به عدم کاهش قابل توجه نرخ ارز بعد از پیروز ی بایدن و همچنین عدم افزایش نرخ سود بانکی به علت سیاستهای بانک مرکز ی اشاره کرد. رسیدن قیمت بسیار ی از سهمها به اعداد جذاب در کنار گزارشات مهر ماه و آبان ماه خوب شرکتها و همچنین تایید افزایش سرمایهها و افزایش نرخ محصولات تولید ی بسیار ی از شرکتها در هفته گذشته از دیگر دلایل مهم رشد بازار سهام در هفته گذشته است. همچنین افزایش نرخهای جهانی در بسیار ی از کامادیتیها نیز سبب شده است چشمانداز روشنی را برای تداوم گزارشات خوب و سودساز ی بسیار ی از شرکتها برای نیمه دوم سال متصور باشیم. برای هفته آتی پیشبینی میشود کما کان بازار به روند صعود ی خود البته با شیبی آهستهتر ادامه دهد ولی بعید به نظر میرسد که بازار هفته آتی به خوبی بازار این دو هفته باشد. بنابراین در کنار وجود نوسانات مثبت و منفی احتمالی در طول هفته آتی، بازار ی در مجموع متعادل و مثبت را برای هفته آتی پیشبینی میکنیم.

 

تهیه و تدوین: کارگزاری بانک سامان

منبع: تمامی منابع در فایل PDF ذکر شده است.