تبلیغات چطور بر رفتار مصرف‌کننده تاثیر دارد؟

بیشتر مردم برای کشف تبلیغات خودشان را به زحمت نمی‌اندازند. بخش بازاریابی و خلاقیت باهم همکاری می‌کنند تا تبلیغی را خلق کنند که بتواند به راحتی نظر مخاطب را جلب و حس کنجکاوی در آنها ایجاد کند. یک تبلیغ خوب باعث افزایش فروش و آگاهی از برند می‌شوند. برای مصرف‌کنندگان، تبلیغات چیزی نیست که به آن احتیاج داشته باشند، اما در عین حال یک تبلیغ می‌تواند همان چیزی باشد که سوال و نیاز مصرف‌کننده را نسبت به یک محصول برطرف می‌کند. درک این موضوع که تبلیغات چطور بر رفتار مخاطب و مصرف‌کننده تاثیر می‌گذارد، به شما کمک می‌کند تبلیغات قوی‌تر و به یادماندنی‌تری خلق کنید.

 آگاهی از برند Brand Awareness

اگر شما در ابتدای راه شروع یک کسب و کار باشید، احتمالا تنها کسانی که در مورد محصول یا کسب و کار شما چیزی شنیده‌اند ، افراد فامیل یا دوستان شما هستند. ممکن است شخصی وجود داشته باشد که دقیقا به همان چیزی که شما ارائه می‌دهید، نیاز داشته باشد. فاصله بین فروشنده و مصرف‌کننده را برطرف کنید. یک تبلیغ خوب به مصرف‌کننده این فرصت را می‌دهد که از وجود برند شما در بازار آگاه شود و به همین‌ ترتیب محدوده‌ی کسانی که برند شما را می‌شناسند را افزایش دهد. بدون هیج تبلیغی- محیطی، تلویزیونی، آنلاین و … – برند شما فقط از راه بازاریابی دهان به دهان شانس دیده شدن دارد. 

در دنیای آنلاینی که همواره در حال رشد است، مشاغل کوچک بدون تبلیغات دیده نخواهند شد و ممکن است در دنیای تجارت خیلی دوام نداشته باشند. در این فضای آنلاین، که بازار به هر رقیبی اجازه می‌دهد در نزدیکی شما فروشگاهی راه بیندازد، باید منحصربفرد باشید و برند خود را به شکل درست به مخاطب نشان دهید، تا بتوانید خود را از دیگران جدا کرده و متمایز باشید. با یک جست‌وجوی سریع در گوگل، مصرف‌کنندگان می‌توانند به سرعت یک برند را با برند دیگر مقایسه کنند. 

 تاثیرات رفتاری آگاهی از برند

اولین وظیفه تبلیغات این است که به مردم اطلاع دهد محصول یا خدمت شما در دسترس آنهاست. افرادی که تبلیغات را مشاهده می‌کنند، اطلاعات در مورد برند شما را همانطور بدست می‌آورند که انگار از واقعه‌ای در اخبار مطلع شده باشند. در این مرحله مصرف‌کنندگان از حالت عدم اطلاع از وجود برند شما به حالت آگاهی از برند رفته و شما را برای مرحله‌ی فروش آماده می‌کنند.

اطلاعات مورد نیاز مصرف‌کننده

بیشتر تبلیغات حول محور یک ایده‌ی کلی که ویژگی‌های برند را نمایش می‌دهد، می‌چرخند. برای اینکه یک تبلیغ اثربخش باشد باید به اندازه کافی در مخاطب کنجکاوی ایجاد کند. قرار دادن یک راه تماس برای اینکه مصرف‌کننده بتواند سوالات خود را در مورد محصول برطرف کند، می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما یک تبلیغ خوب باید حداقل طوری باشد که به مصرف کننده بگوید محصول یا خدمت شما چیست، چه ویژگی منحصربفردی دارد و چه چیزی آن را از رقبا متمایز می‌کند. 

مصرف‌کننده ویژگی‌های محصول شما را بررسی می‌کند. لیست منطقی‌ای از ویژگی‌ها، نحوه عملکرد محصول شما را به مصرف‌کننده نشان می‌دهد و در یک سطح هوشمند با بیننده تبلیغ برخورد می‌کند. 

مثلا اگر در حال تبلیغ یک جاروبرقی هستید، پاک کردن خاک از فرش یک ویژگی منطقی است. برای مخاطبی که نیاز به یک جاروبرقی دارد، این ویژگی او را به فروشگاه می‌کشاند تا براساسش جاروبرقی‌ها را باهم مقایسه کند. حالا اگر برندی جاروبرقی‌ خود را در تبلیغات نشان داده باشد، بیشتر به چشم مخاطب می‌آید چون این نام قبل‌تر در ذهنش ماندگار شده است. 

سنجش مزایا

بیشتر صنعت‌ها مملو از رقیبان هستند. آنچه شما را از رقبا متمایز می‌کند این است که چطور یک چیز مشترک را به شکل متفاوتی بیان کنید و چطور این تفاوت را تبلیغ کنید. سنجش مزایا یک واکنش احساسی است. مصرف‌کنندگان تبلیغ شما را تماشا می‌کنند و تشخیص می‌دهند که چطور یک محصول می‌تواند باعث خوشحالی‌شان شده یا زندگی را برایشان بهتر کند. تبلیغات می‌تواند حتی مخاطب را راضی به یک خرید غیرضروری کند. به عنوان مثال اگر شما جاروبرقی‌ای را تبلیغ می‌کنید که علاوه بر مزایای دیگر جاروبرقی‌ها، موی حیوانات را هم جمع می‌کند، این مزیت حتی در ذهن کسی که حیوان خانگی ندارد هم ثبت شده و باعث می‌شود محصول شما را بر اساس این مزیت با دیگر محصولات موجود در بازار مقایسه کند. 

تبلیغات-چطور-بر-رفتار-مصرف‌کننده-تاثیر-دارد؟​-1

یادآوری و تکرار تبلیغات

حافظه، کامل و بی‌نقص نیست. اگر شما تبلیغی بسازید و آن را فقط یک بار به مخاطب نشان دهید، احتمالا مصرف‌کنندگان کمی را ترغیب به یک خرید عجولانه می‌کنید. اکثر افراد باید یک تبلیغ را چندبار ببینند و در آن عمیق شوند تا بتوانند برای خرید تصمیم بگیرند. پیگری و ردیابی به تبلیغ کنندگان آنلاین این امکان را می‌دهد تا مخاطبان مناسب خود را پیدا کنند. 

نامزدی خود را در شبکه‌های اجتماعی اعلام و آن را به اطلاعات خود اضافه کنید، بعد از آن سیل تبلیغات در رابطه با عکاسی عروسی، برنامه‌ریزی و هر چیز مربوط به آن به سمت شما روانه خواهد شد. در نهایت، محصول یا خدمتی که تبلیغش چند بار تکرار شده، جایی در گوشه ذهن شما ذخیره می‌شود و در زمان نیاز آن را به یاد می‌آورید. 

تبلیغات در این بازار رقابت_محور یک موضوع ضروری است. درک تاثیر تبلیغات بر رفتار مصرف‌کننده به شما کمک می‌کند تا تبلیغ بهتری بسازید، تبلیغی که به همه‌ی عوامل بپردازد. فرقی ندارد به دنبال ساخت یک تبلیغ تلویزیونی یا رادیویی باشید یا تبلیغ در فضای دیجیتال و یا موارد دیگر. وقتی صحبت از یک تبلیغ خوب و موثر است، به این معنی است که بعد از نمایش تبلیغ شما دیگر فرصتی برای سر خاراندن ندارید، چرا که آگاهی از برند و در پی آن فروش شما بالاتر رفته و مصرف‌کننده به دنبال محصول یا خدمت شما برای رفع نیاز خود است. هرچه تبلیغ به یادماندنی‌تر باشد فاصله شما با رقبا بیشتر می‌شود.