بازاریابی محتوایی چطور برندها را نجات می‌دهد؟

زمانی که بیل گیتس مقاله‌ی معروف خود را با عنوان «محتوا پادشاه است» در سال 1996 نوشت، روزهای اولیه ظهور وب و تقریبا یک دهه پیش از شنیدن نامی از شبکه‌های اجتماعی بود. تصویر بیل گیتس از اینترنت، به عنوان بازار جهانی محتوا تصویر درستی بود، اما دوراندیشی او در یک حوزه‌ی کلیدی کامل نبود:

در دنیایی با بی‌نهایت محتوا چه اتفاقی می‌افتد؟ این دنیایی است که ما در حال حاضر در آن هستیم، و محتوا به نوعی به کالا تبدیل شده است.
محتوا، اکنون مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از برندها بازاریابی محتوایی را در برنامه تبلیغاتی خود قرار داده‌اند. این روزها که دنیای دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده برای دیده شدن باید به دنبال روش‌های جدید بود. بازاریابی محتوایی روش نسبتا جدیدی از بازاریابی است که برندهای تجاری در جهت پیشرفت کسب‌وکارشان به آن روی آورده‌اند. اعتمادی که از طریق تعامل ایجاد می‌شود افراد را به سمت هدف هدایت کرده و انگیزه و تقاضا ایجاد می‌کند. محتوا یکی از قدرتمندترین ابزارها برای برقراری ارتباط و ارسال پیام‌های هدفمند به مخاطب است. اگر این ارتباط به درستی برقرار شود، به دنبال آن برند به افزایش فروش و در نهایت سوددهی می‌رسد. بازاریابی محتوایی ترفندی است که برندها از آن برای جذب و تبدیل مخاطبان به مشتریان و تبدیل مشتریان به خریداران دائمی استفاده می‌کنند. به عبارت بهتر برندها با تولید و ترویج محتوای رایگان و ارزشمند در تلاش هستند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند تا مردم آن‌ها را بشناسند، اعتماد کنند و محصولاتشان را تهیه کنند.

بازاریابی محتوایی می‌تواند نتیجه‌ی یک همکاری موثر باشد. روش‌هایی مثل اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی طرفداری و محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) که در آن تجربه برند از طریق شخص ثالث ارائه می‌شود.

به عنوان مثال، دنیل ولینگتون یک شرکت ساعت‌سازی سوئدی به دلیل استفاده از استراتژی موثر بازاریابی با همکاری افراد تاثیرگذار توانست به یک تجارت دویست میلیون دلاری تبدیل شود. برند با نانو اینفلوئنسرها کار کرد تا محتوایی را خلق کنند که ساعت‌هایش را در شرایط طبیعی زندگی شخصی‌شان به نمایش بگذارند. پست‌ها خلق و منتشر شدند و به محبوبیتی رسیدند که توسط افراد دیگری که برای برند کار نمی‌کردند هم به اشتراک گذاشته شدند.

در مثال بعدی برند Oreo را در نظر بگیرید. شرکت تولیدکننده بیسکوئیت و کوکی که با راه‌اندازی کمپین #myoreocreation از مخاطبان خواست طعم دلخواه خود را انتخاب کنند. در نتیجه، اوریو صدها هزار پیشنهاد دریافت کرد. برند با این کمپین نه تنها سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت، بلکه برای تولید محصولات جدیدش از پیش تقاضا ایجاد کرد. نیازی نبود مخاطبان با طعم‌های جدید آشنا شوند، این طعم‌ها همان‌هایی بودند که توسط خودشان انتخاب شده بود. این کمپین یک نمونه‌ی همکاری محتوایی موفق با مخاطبان برای یک برند بوده است.

برای ایجاد یک تجربه محتوایی موفق، ابتدا باید نقشه سفر مشتری را درک کنید. سفر مشتری (Customer Journey) در واقع سفر یا مسیری است که مشتری از لحظه آشنایی با برند و محصولات ما تا هنگام خرید و بعد از آن پشت سر می‌گذارد و ایستگاه به ایستگاه همراه ماست. پس باید سعی کنید با استفاده از رفتارشناسی مناسب مخاطب و تحلیل اقدامات او، بهترین و ساده‌ترین مسیر را به‌گونه‌ای برایش ترسیم کنید که خیلی راحت به محتوا یا محصول موردنظر برسد. این کار ساده نیست و برای انجام دادنش باید مطالعه‌ی عمیقی روی افکار و احساسات مخاطب داشته باشید.

 

 

محتوایی چطور برندها را نجات می‌دهد؟ 2

از سوی دیگر مهمترین کاری که باید انجام دهید همراهی با مشتری در طول سفر است. شما باید همسفر خوبی برای او باشید و دقت کنید هر جا مشکل داشت به کمکش بیایید تا سفری لذت‌بخش داشته باشد و تجربه خوبی در ذهنش ثبت شود.

اهمیت داشتن این نقشه زمانی مشخص می‌شود که با بررسی آن متوجه دغدغه‌های مشتریان می‌شوید، نیازهای آن‌ها را دقیق‌تر و بهتر درک می‌کنید و از این طریق می‌توانید عملکرد اجزای مختلف کسب و کار و برند خود را بهبود دهید. به عنوان مثال بهبود محتوا و بازاریابی محتوایی، ارتقای واحدهای پشتیبانی، ارتباط با مشتریان و …

مردم این روزها دیگر فقط توسط شعار به شما اعتماد نمی‎‌کنند، آن‌ها به دنبال چیزهای ارزشمندی هستند که علاقه‌مندشان کند و بازاریابی محتوایی این نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند.

مهم‌ترین مزیت بازاریابی محتوایی نسبت به انواع دیگر بازاریابی در این است که توسط آن نیازی نیست مستقیما به مردم بگویید شما برند فوق‌العاده‌ای هستید، بلکه این موضوع را با داستان‌سرایی به آنها نشان می‌دهید.

این مطلب برای شما مفید بود؟