اهمیت خلاقیت در بازاریابی - آژانس تبلیغاتی ربیک

امروزه هر فرد، به طور متوسط، روزانه در معرض هزاران هزار پیام گوناگون رسانه‌ای قرار می‌گیرد. برخی شرکت‌ها ممکن است تصور کنند که تنها راه برون رفت از این اوضاع آشفته و شلوغ، صرف هزینه‌های بیشتر است. هرچند بازاریاب‌های حرفه‌ای و باهوش‌تر می‌دانند که تنها با استفاده از خلاقیت و با وجود صرف هزینه‌های کمتر برای تبلیغات، می‌توان کاری کرد که بیشتر در معرض دید عموم قرار گرفت.

خلاقیت چیست؟ 

خلاقیت در زمینه‌ی بازاریابی به معنای تولید و اجرای ایده‌های منحصر به فردی است که بتوانند یک پیام را به روشی اصیل و نوآورانه به مخاطب منتقل کنند. به عنوان مثال یک فروشگاه لوازم یدکی ماشین می‌تواند لنت‌های ترمز را به سادگی برای فروش به مردم ارائه دهد. هرچند همین فروشگاه با استفاده از خلاقیت می‌تواند عواقب تعویض نکردن به موقع لنت‌های ترمز را به مردم نشان دهد. در واقع خلاقیت اجازه می‌‌دهد تا یک پیام به راحتی به خاطر سپرده شود، که همین امر می‌‌تواند منجر به شناخت بیشتر و فروش بالاتر برای یک برند شود.

چگونه ایده‌های خلاقانه تولید کنیم؟ 

یکی از موثر‌ترین روش‌هایی که شرکت‌ها برای تولید تعداد زیادی ایده‌ می‌توانند از آن استفاده کنند دخالت دادن تمام اعضای شرکت در مراحل مختلف ایده‌پردازی و مشارکت دادن آنها در روند این کار است. بسیاری از شرکت‌ها تنها به تیم خلاقیت خود برای ایده‌پردازی تکیه می‌کنند.

هرچند ممکن است کارکنان بخش‌های دیگر شرکت نیز بینش منحصر به فرد خودشان را در مواجهه با مسائل داشته باشند که این بینش بتواند منجر به خلق یک ایده‌ی خلاقانه شود. به علاوه، با مشارکت دادن تمامی کارکنان در پروسه‌ی خلق ایده، در نهایت تعداد بیشتری ایده دارید که می‌توانید آنها را با یکدیگر تلفیق کنید.

در زیر یک روند گام به گام آورده شده است که می‌‌توانید برای تقویت خلاقیت در شرکت خود از آن بهره بگیرید. 

• ایده بگیرید- از تمامی کارمندان شرکت خود ایده بگیرید و بر این واقعیت تأکید کنید که هیچ ایده‌ی احمقانه‌ای وجود ندارد. 

• یک لیست کوتاه ایجاد کنید-  ایده‌هایی را پیدا کنید که به صورت منحصر به فرد به شناخته شدن برند شما یا فروش محصول یا خدمات شرکت شما کمک می‌‌کنند. 

• ایده برنده را انتخاب و اجرا کنید- پس از تهیه‌ی لیست، ایده‌ی برنده را انتخاب کنید و سپس آن ایده را اجرا کنید. تعداد زیادی از شرکت‌ها اغلب در برابر فرصت استفاده از ایده‌ی خلاقانه مقاومت می‌‌کنند. با این حال، شرکت‌های مطرح و همچنین شرکت‌های جسورتر از خلاق بودن نمی‌‌ترسند و همین موضوع به آنها کمک می‌کند که بتوانند از منافع عملی کردن ایده‌های اصیل بهره ببرند. 

اهمیت خلاقیت در بازاریابی - آژانس تبلیغاتی ربیک 2

الکسای آمازون- یک مورد مطالعاتی 

آمازون، یکی از بزرگ‌ترین برندهای حال حاضر جهان، در تبلیغات خود در یکی از مسابقات اخیر Super Bowl برای فروش محصول خود یعنی دستیار صوتی الکسا دست به دامن استفاده از خلاقیت شد. در این تبلیغ الکسا صدای خود را از دست داده است و آمازون به دنبال استخدام یک فرد مشهور به جای اوست تا بتواند جای خالی صدای الکسا را پر کند. نتیجه‌ی کار یک تبلیغ تجاری بود که توانست جای خود را در میان انبوه تبلیغات گران قیمت و متنوع Super Bowl باز کند و منجر به شناخت و یادآوری بیشتری شود. آمازون به جای نمایش ساده محصول الکسا، توانست این محصول را با استفاده از صدای افراد مشهور نمایش دهد که همین موضوع نیز تبلیغات آن را به یاد ماندنی‌تر کرد.

اهمیت خلاقیت در بازاریابی - آژانس تبلیغاتی ربیک 3

خلاقیت می‌تواند یک سلاح مخفی باشد که به یک شرکت اجازه می‌دهد تا بدون صرف هزینه‌ی بیشتر و تنها با استفاده از هوشمندی در رقابت‌ها پیشی بگیرد.

 از خرد و بینش کارکنان خود برای خلق ایده‌های فراوان بهره بگیرید و سپس آن ایده‌ی خلاقانه‌ای که تاثیر ماندگارتری بر مخاطبان دارد را به مرحله‌ی اجرا برسانید.